ANASAYFA HAKKIMIZDA ÜRÜNLERİMİZ MARKALAR REFERANSLAR İLETİŞİM
Ürünlerimiz
Endüstriyel Amaçlı Sıcaklık İzleme İçin İndikatörlü Etiketler
Dökümanlar
Videolar
Güneş Panelleri için THERMO LABEL ® Isı Kontrol İndikatörü
Tasarım      
 
Ürün Tasarımı                                                                                                           Ambalaj Tasarımı


Ayrıntılı Ürün Açıklaması

 • Panelde arıza olduğu durumlarda by-pass diyotlardan geçen sürekli elektrik akımının neden olduğu olağan dışı ısı üretiminin tespit edilmesine olanak sağlamak için Thermo Label® kontrol indikatör ürününü kurulum sırasında her bir güneş paneline yerleştiriniz.
 • Böylece arızalı panellerin (modül içerisindeki devre kesintisinin neden olduğu potansiyel küme enerji üretim sorunu olan paneller) tespit edilmesi kolay hale gelecektir.
 • Güneş Panelleri için THERMO LABEL ® Kontrol İndikatörü Güneş paneli modülünün üst kısmına bakarak (ışık alan yüzey) arızalı kısmın belirlenmesini mümkün kılar.
 • Etiket rengindeki değişiklik güneş modülünün arızalı olduğunu THERMO LABEL ® Kontrol İndikatörü gösterir.
 • THERMO LABEL ® Kontrol İndikatörü Renk değişimleri tersinmez (geri dönüşümsüz) özellikte olduğu için sıcaklık geçmişi her an kontrol edilebilir.
 • Lütfen kullanım kılavuzunu indiriniz.

Arızası tespit edebilen güneş paneli türleri

 • THERMO LABEL ® Kontrol İndikatörü By-pass diyotlar sayesinde güneş panellerindeki arızalar tespit edilebilir.

 • By-pass diyotlar genellikle kristal silisyum (tek kristalli ve çok kristalli) güneş panellerinde bulunmaktadır. Bazı ince film silisyum panellerde ve CIGS panellerde by-pass diyotlar bulunmamaktadır.
 • Bazı güneş paneli üreticileri by-pass diyotları kullanmamaktadır. Lütfen panel üreticinize by-pass diyotların kurulup kurulmadığını önceden sorunuz.

Ürünler

Model Sıcaklık Birleşmeleri °C Önce → Sonra JAN Kodu
PV-50 50ー60ー70ー80ー90 Beyaz → Siyah 4582130423363
 
Ambalaj Miktarı
Paket: 20 adet
Minimum sipariş Miktarı: 200 Paket
 
Kullanım


Arızalı Bir Panel Nasıl Tespit Edilir?

THERMO LABEL ® Kontrol İndikatörü Herhangi bir panel üzerindeki Thermo Label® ürününün renk değişimi çevresindeki panellerdeki renk değişiminden daha fazla (80 ya da 90°C'ye kadar) ise söz konusu panelde bir arızanın meydana gelmiş olması muhtemeldir.Thermo Label® Kontrol İndikatörü Nereye Yapıştırılır?Güneş panelinin altındaki by-pass diyotların yerini kontrol ediniz.
Thermo Label® Kontrol İndikatörü ürününü by-pass diyotların hemen arkasındaki ışık alan yüzeye (panelin üst kısmı) yapıştırınız.
③ Thermo Label® Kontrol İndikatörü beyaz renkteki daireler hücreler arasındaki beyaz çizgi ile hizalanacak şekilde yapıştırılmış ise güneş ışığı bloke edilmeyecektir.
Lütfen "4 Arızalı Bir panel Nasıl Tespit Edilir" başlıklı kısma bakınız.

* By-pass diyotlar panel gündüz saatlerinde uzun süre boyunca gölgede kaldığında da ısı üretir ve bunun sonucunda da Thermo Label® Kontrol İndikatörü ürününün renk değişimi diğer panellerdeki renk değişiminden daha fazla ilerleyebilir.① Arızalı paneller doğrudan panellerin altındaki by-pass diyotlara yapıştırılan Thermo Label® 5E-75 Kontrol İndikatörü ürünü ile daha net bir şekilde tespit edilebilir.
② Renk 80-95°C arasında değişir ise panelde bir arızanın olması muhtemeldir.

 

By-pass  Diyotlar  Nasıl  Çalışır  ve  Olağan  Dışı Isı  Üretimine  Nasıl  Neden  Olur?

 • Güneş panelleri güneş ışığından gölgelendiğinde ve bu nedenle elektrik üretemediğinde direnç göstererek diğer paneller tarafından üretilen enerjiyi tüketir ve bu da bütün modülün güç üretimini azaltır. Bir arızanın meydana geldiği panellerde de elektrik diğer panellerden akmaya devam eder ve bu da termal hasara neden olur. Önceden panellere bağlanmış by-pass diyotlar enerji üretimindeki bozulmayı önler ve akımı arızanın meydana geldiği by-pass panellere yönlendirerek panelleri hasardan korur.

 • Hücreleri bağlayan ara bağlantıda bir arıza (bozulma) meydana geldiğinde akım sürekli olarak by-pass diyot tarafından yönlendirildiğinden diyot olağan dışı bir miktarda ısı üretir. Thermo Label® ürünü sıcaklığın ısı üretimi ile arttığı durumlarda renk değiştirir ve arızalı panelin tespit edilmesine olanak sağlar.
 • Olağan dışı ısı üretimi bazı panellerin gündüz saatlerinde uzun süre boyunca gölgede kaldığı durumlarda da meydana gelir. Ancak bu bir arıza değildir. Yalnızca Thermo Label® kullanarak bir arızanın neden olduğu olağan dışı ısı üretimini ve bazı panellerin gündüz saatlerinde uzun süre boyunca gölgede kalmasının neden olduğu olağan dışı ısı üretimini ayırt etmek mümkün değildir. Bu nedenle, bir panelin olağan dışı bir miktarda ısı ürettiği fark edildiğinde gölgede kalan alanların olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Arjantin Caddesi No : 23/8
G.O.P. Çankaya / ANKARA
Tel  : +90 312 427 62 40
Fax : +90 312 427 62 41
dake@dake.com.tr
www.dake.com.tr
E-posta Aboneliği

Anasayfa Hakkımızda Ürünlerimiz Markalar Referanslar İletişim youtube ins
Dake Medikal Sağlık Ürünleri © 2015 Design By Web Tasarım | Seo